Naslovna > Teme > Bezbjednost bez kompromisa
FOTO GALERIJA (14)

Autosjedalice

Bezbjednost bez kompromisa

Stalna i ispravna upotreba autosjedalica jedan je od najboljih načina na koji roditelji mogu da zaštite svoju djecu tokom vožnje, a da pri tom vode računa o dešavanjima na cesti...

Koliko ste puta vidjeli roditelja da prevozi dijete u automobilu držeći ga u krilu ili možda novorođenče u majčinom naručju? Mnogi roditelji misle da je držanje djeteta u krilu jednako sigurno kao i njegovo prevoženje u autosjedalici i da će, ako do sudara dođe, imati dovoljno vremena i snage da zadrže dijete u naručju i zaštite ga. Istina je drugačija. Naime, svaki sudar koji se dogodi pri brzini od "samo" 15 km/h za nezaštićeno dijete u automobilu može biti smrtonosan! U slučaju frontalnog udara masa lica koje drži dijete dodatno ga pritišće i dostiže težinu od nekoliko stotina kilograma! Kad se vozilo u pokretu sudari s nekim objektom, kao što je stablo, zid ili drugo vozilo, tada se zbog udarca naglo zaustavlja. Međutim, sve unutar vozila, što nije pričvršćeno nastavlja se kretati - uključujući i putnike. Unutrašnji organi putnika, takođe se nastavljaju kretati - mozak će se pomjerati prema prednjem dijelu lobanje, a srce, pluća i bubrezi udaraju jedno u drugo ili u kosti.

 

 

 

 

“U trenutku sudara dolazi do naglih promjena brzina kretanja i razmjena sila velikog intenziteta u kratkom vremenskom roku. Putnici koji se nalaze u vozilu nastavljaju se kretati istom brzinom kao i prije sudara” – objašnjava Nedeljko Vučen, sudski vještak iz oblasti saobraćaja. Vučen navodi da sile koje djeluju na tijelo djeteta, pri brzini od 90 km/h, dostižu jačinu srazmjernu djetetovom padu sa devetog sprata zgrade, te da su kao takve u većini slučajeva fatalne. Da bi se ljudsko tijelo zadržalo na sjedištu, konstruisani su sigurnosni pojasevi za odrasle i sjedalice za djecu. Njihov osnovni zadatak je da pri sudaru ili nagloj promjeni brzine ne dopuste da se tijelo odvoji od sjedala, te da spriječe njegovo kretanje u odnosu na vozilo i eventualno ispadanje iz vozila. Prema podacima najnovijih studija, pravilnom upotrebom autosjedalice moguće je u potpunosti izbjeći povređivanje novorođenčadi i djece starijeg uzrasta, koje nastaje kao posljedica saobraćajnih nesreća. Ovaj podatak na najbolji način govori o neophodnosti upotrebe dječije sjedalice od uzrasta novorođenčeta, pa sve dok dijete ne dosegne visinu i težinu da se može pravilno vezati klasičnim pojasom. Dakle, ispravna i stalna upotreba automobilske sjedalice jedan je od najboljih načina na koji roditelji mogu zaštititi djecu.

 

LATCH
Za razliku od Evrope, gdje se sistem za pričvršćivanje autosjedalica zove ISOFIX, u Americi se on prepoznaje kao LATCH - Lower Anchors and Tethers for Children, što je skraćenica za rečenicu koja označava kontakte za pričvršćivanje autosjedalice. Za razliku od evropskog kod američkog LATCH sistema postoji još jedna posebna kopča na naslonu zadnjeg sjedišta automobila, za koju se dodatno fiksira kopča kaiša, koji se nalazi na naslonu dječijeg sjedišta.

 

 

Najsigurnije mjesto za postavljanje autosjedalice ja na sredini zadnjeg sjedišta, pod uslovom da je na tom mjestu možete dovoljno dobro učvrstiti. Mnogo je faktora koji će povećati sigurnost djeteta u autosjedalici. Pravila za postavljanje uglavnom se razlikuju od proizvođača do proizvođača, no postoje univerzalne smjernice koje važe za sve vrste autosjedalica: Najsigurnije mjesto za djecu do 13 godina je na zadnjem sjedištu. Važno je koristiti sjedalicu koja je prilagođena uzrastu, visini i težini djeteta. Prilikom njenog postavljanja obavezno treba pažljivo pročitati uputstva proizvođača. Kada se sjedalica postavi, treba je pomjeriti lijevo - desno. Ona ne smije da se pomjera više od 2,5 cm ni na jednu stranu. Pojas ne smije biti previše stegnut, ni previše labav, ali ni savijen. Oko sjedalice ne smiju biti čvrsti predmeti i igračke, na koje bi se dijete moglo povrijediti. Ako je sjedalica već korištena, pogotovo za vrijeme saobraćajne nezgode, zamijenite je, čak i ako oštećenja nisu vidljiva. Provjerite rok trajanja sjedalice, jer je i on ograničen. U ljetnom periodu kada su velike vrućine, treba obratiti pažnju i na zagrijavanje sjedalice, jer ona može da se ugrije do tog stepena da opeče dijete. Prije stavljanja djeteta u sjedalicu, treba staviti podmetač ili navlaku, koja će ublažiti temperaturu.

 

ISOFIX
Riječ ISOFIX predstavlja složenicu nastalu spajanjem dvije riječi. Prva ISO, je skraćenica za International Standards Organisation, odnosno za Međunarodnu organizaciju za standardizaciju, dok druga riječ FIX - fixing znači pričvršćivanje ili montiranje. Dakle riječ ISOFIX u praksi predstavlja metod montiranja dječijeg sedišta, koji je u skladu sa međunarodnim standardom ISO 13216.
ISOFIX sistem čine dva zaobljena prstenasta kontakta sa nosačem, koja su pričvršćena za pod vozila, neposredno iza naslona zadnjeg sjedišta. Ona služe za pričvršćivanje kopči instaliranih na nosećem ramu dječijeg sjedišta. Zahvaljujući njima, u slučaju naglog kočenja, sjedište ostaje čvrsto vezano za vozilo. 

 

 

Veliki broj roditelja smatra da spora gradska vožnja nosi mali rizik od povreda, ako do sudara uopšte i dođe. No, istraživanja su pokazala da se velika većina saobraćajnih nezgoda desi u radijusu od samo 5 km od polazišta. Držanje djeteta u naručju ili krilu najgora je moguća opcija za prevoz u automobilu. Kod sudara pri brzini od 40 km/h, potrebna je samo četvrtina sekunde da dijete udari u prvu prepreku i u tom slučaju ne postoje dovoljno snažne ruke da ga zadrže. Zaboravite na parolu: to se ne dešava meni! Nesreće se mogu dogoditi bilo kome, u svakom trenutku! Ni savršen vozač ne može predvidjeti tuđe ponašanje i tuđe greške! U saobraćaju niste sami! Odgovorni ste za sigurnost svog djeteta. Dakle nema izgovora! Samo jedna sekunda je dovoljna da izgubite svoje najdraže! Pridržavajući se pravila o upotrebi autosjedalica, učinite svaku vožnju sigurnijom, a vašu djecu bezbjednijom. 

 

NOVI EVROPSKI STANDARDI
Prije dvije nepune godine, tačnije 1. aprila 2008. godine u zemljama Evropske unije uvedeni su novi sigurnosni standardi u segmentu dječijih autosjedalica i iz prodaje su izbačeni svi stari modeli sa kontrolnim oznakama ECE 44/01 i 44/02. U objašnjenju Evropske unije je navedeno da je većina od ovih modela stara i do 13 godina, te da kao takva ne ispunjava zahtjeve koje postavljaju savremeni bezbjednosni standardi. Podsjećamo da se nove autosjedalice raspoznaju po kontrolnim oznakama ECE R 44/03 ili 44/04, koje se nalaze na etiketi sjedalice ispod velikog slova E. xtracts from the ECE 

 

Datum objave: 12/10/2010
Komentarišite ovaj članak


Auto Shop Magazin

Facebook