Naslovna > Teme > Obrazovanje glavu čuva
FOTO GALERIJA (8)

Djeca u saobraćaju

Obrazovanje glavu čuva

Najbolja zaštita djece u saobraćaju je njihovo obrazovanje od malih nogu. Najvažniju ulogu u skretanju pažnje na potencijalne opasnosti ima porodica, pa onda škola, policija i društvo, smatraju naši sagovornici...

Saobraćaj je najteži i najsloženiji dio okoline djeteta, a prilagođavanje tako složenim uslovima za dijete nije nimalo lako. Zbog nedovoljne psiho-fizičke zrelosti, nedovoljnog životnog i saobraćajnog iskustva djeca nisu u mogućnosti da udovolje uslovima koji su takvi da i najmanji trenutak nepažnje ili neopreznosti za posljedicu može da ima saobraćajnu nezgodu, nerijetko sa teškim posljedicama. Posljedice koje saobraćajne nezgode ostavljaju na djecu mnogo su veće od onih koje imaju na starije učesnike, te se njihovoj bezbjednosti mora posvetiti posebna pažnja, a prvi korak ka tome je edukacija djece. - Veoma je važno da se djeca blagovremeno edukuju iz oblasti saobraćaja, da bismo preventivno djelovali i spriječili nesreće, koje se dešavaju kao posljedica nepravilnog učestvovanja djece u saobraćaju. Nažalost moram reći da smo upravo u našoj školi prije izvjesnog vremena imali jednu takvu nesreću, u kojoj je nastradala naša učenica. Zbog toga smatram da edukacija djece ima veliki značaj i da treba početi još u porodici - poručuje Jadranka Božić, direktor Osnovne škole “Branko Radičević” u Banjaluci.

 

 

 

 

 

Slično mišljenje kao i prosvjetni radnici imaju i predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, koji posebnu pažnju u svom radu obraćaju upravo na segment zaštite djece u saobraćaju. - Dosadašnje iskustvo nam govori da je edukacija djece o saobraćajnim pravilima neophodna, te da se treba sprovesti od najranijih dana, jer ono što nauče kao mali, nose sa sobom cijeli život. Djeca koja su na vrijeme upoznata sa pravilima, ali i potencijalnim opasnostima, puno rijeđe dolaze u situaciju da njihova bezbjednost bude ugrožena dok se igraju u blizini saobraćajnica ili dok na bilo koji način učestvuju u saobraćaju - kaže Borislav Šarić, komandir Policijske stanice za bezbjednost saobraćaja Banjaluka, koja svake godine po osnovnim školama sprovodi akcije edukacije djece o sabraćaju. Osim djece saobraćajna policija pokušava da ostvari kontakt i sa njihovim nastavnicima i roditeljima, putem edukativnih brošura koje se dijele po osnovnim školama. Postoji niz razloga zbog čega su djeca ugrožena kategorija učesnika u saobraćaju. Nižeg su rasta, zbog čega nemaju dobru preglednost, teže su uočljiva ostalim učesnicima u saobraćaju. Često su zaigrana, reaguju iznenada, nemaju razvijen osjećaj za procjenu opasnosti. Greške kod djece nastaju najčešće zbog nemogućnosti opažanja i predviđanja opasnosti.

 

 

- S obzirom na to da ne može apsolutno da vlada nad svojim postupcima, dijete često istrči na ulicu, a takve situacije se najčešće dešavaju u blizini škola ili igrališta. Zbog toga su svi vozači dužni da postupaju u skladu sa saobraćanim znacima, koji striktno propisuju brzinu vožnje na mjestima gdje često borave ili se igraju djeca. Mada su sve obaveze vozača zakonski utvrđene, svaki učesnik u saobraćaju bi, i da ih nema, trebao da obrati veću pažnju kada svojim vozilom prolazi pokraj djece, a po potrebi i da zatrubi, da bi ih upozorio na svoje prisustvo - objašanjava Elvedin Muratspahić, pomoćnik komandira Jedinice za saobraćaj Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo. U saobraćaju učestvuje populacija stanovništva od rođenja pa sve do povlačanja iz aktivnog ucešća. U vezi s tim vaspitno-obrazovni proces mora da započne već od uzrasta kada se stiču prvi pojmovi o okolini, što znači da dijete prve pojmove o drumskom saobraćaju i ponašanju stiče u porodici. 

 

 

Nakon što dijete od svojih roditelja i porodice nauči osnovna pravila o saobraćaju, njegova stečena znanja se dalje nadograđuju u predškolskim i školskim ustanovama. U školama ne postoje predmeti koji se bave samo saobraćajnom edukacijom, no saobraćajne propise djeca uče na časovima redovne nastave, u okviru pojedinih predmeta ili na saobraćajnim sekcijama. Naši sagovornici su složni u ocjeni da bi sve institucije i organizacije koje se na bilo koji način bave djecom trebale zajedno da rade na edukaciji djece za bezbjedno učešće u saobraćaju. Tu treba da se uključe i roditelji i prosvjetni radnici, nevladine i vladine organizacije. S obzirom na to da djeca u saobraćaju uglavnom stradavaju zbog krivice i odgovornosti odraslih, a statistika pokazuje da djeca u saobraćaju ponavljaju greške roditelja, ponovo ćemo uputiti poziv roditeljima da shvate ozbiljno opasnost koju nosi kretanje njihove djece u saobraćaju. Posljedice saobraćajnih nesreća u mnogo većoj mjeri pogađaju djecu nego odrasle. Tragedija je kada osoba sa 60 godina doživi nezgodu sa teškim posljedicama, a zamislite kako je kada se to desi djetetu, koje je tek počelo da živi. Stoga, roditelji, budite dobar primjer, razgovarajte svakodnevno, upozorite svoju djecu na opasnosti kojih ona nisu svjesna. 

Datum objave: 07/07/2011
Komentarišite ovaj članak


Auto Shop Magazin

Facebook