Naslovna > Vijesti > Budućnost iz FCA ugla

FCA iza scene

Budućnost iz FCA ugla

Posljednja epizoda serijala zaviruje “Iza scene” novih istraživanja i razvojnih procesa i odgovara na svako pitanje o novim tehnologijama…

Sada više nego ikad, Nova godina je ispunjena očekivanjima: postoji snažna želja za promjenom, koja se odnosi na mnogo oblasti. Automobilski svijet nije izuzetak, i predstavlja oblast u kojoj se dešava evolutivni proces koji vjerovatno može da istinski ispiše novo poglavlje u industriji. Neprekidna potraga za proizvodima sa nižim emisijama CO2 sada ima hibridne i električne modele na čelu. Nije slučajnost što strategija elektrifikacije kompanije FCA dolazi na tržište u scenariju koji je najzad sazreo, spreman da sada dočeka budućnost.

 

 


Nove tehnologije i novi proizvodi donose nezapamćene prilike za korišćenje, ali i otvaraju nova pitanja: finalna epizoda druge sezone serijala FCA Iza scene je napravljena da odgovori na sva pitanja koja postavljaju vozači koji gledaju u budućnost. Još jednom, FCA je otvorila vrata svojih centara za istraživanje i razvoj i terene za oprobavanje širom svijeta: automobili se mijenjaju, ali pedantan pristup testiranju, provjerama, validaciji i ispitivanju zamora se definitivno ne mijenja. Tema u srži ove epizode je stoga objašnjavanje kako se hibridna i električna vozila prave i kako je FCA uspeo da predstavi potpuno nove modele, ili druge sa potpuno novim tehnologijama, bez zaboravljanja na funkcionalnosti koje su ih činili uspješnim tokom godina ili istinskim legendama koje su postale dobro poznata imena širom sveta.


Hibridni automobili koriste struju kao izvor energije za pomoćni motor koji je dodatak motoru sa unutrašnjim sagorijevanjem. Postoji nekoliko vrsta hibrida: „mild“ (blagi) hibridi, sa električnim motorom koji ne pokreće točkove, nego pomaže konvencionalnom motoru da radi efikasnije. Primjeri su modeli FIAT Panda, FIAT 500 i Lancia Ypsilon, koji svi dijele naziv Hybrid: evolucija modela koji su već idealni za gradsku sredinu, sada još zeleniji i jeftiniji. Još jedna inkarnacija hibrida, „plug-in“ hibridi, su opremljeni konvencionalnim motorom sa unutrašnjim sagorijevanjem i baterijom koja se može puniti direktno iz utičnice, što znači da automobil može da pređe desetine kilometara samo sa električnim motorom. Terenci Jeep® Compass i Renegade 4xe koji su napravljeni u Italiji su savršeni primjeri plug-in hibridnih vozila. Istinski, 4xe modeli mogu biti 100% električni, automobil za svakodnevnu vožnju u gradu, uz zagarantovane poznate terenske sposobnosti brenda, sa njihovom 4x4 vučom.


Električni automobil zaslužuje svoje sopstveno poglavlje, i to veliko. Uzdanica je upravo Novi FIAT 500 New FIAT 500, prvi automobil kompanije FCA koji je potpuno električan od početka. Električni motor koristi energiju koju isporučuje baterija, i pretvara je u mehaničku energiju koja je potrebna za pokretanje automobila. Električna energija koja se čuva u bateriji se prebacuje u električni motor putem pretvarača. Ovaj uređaj pretvara jednosmjernu struju (DC) iz rezervoara u naizmjeničnu struju (AC) i prenosi je do motora. Kada se pusti papučica za davanje gasa ili tokom kočenja, električni motor se ponaša kao generator i puni bateriju. Novi FIAT 500 radi na isti način, garantujući bezbrižnu vožnju sa odličnim performansama i autonomijom koja se mjeri stotinama kilometara.


Sami novi modeli nisu dovoljni: kroz svoje odjeljenje e-mobilnosti, FCA stoga dizajnira istinski „ekosistem“ usluga podrške za hibridna i električna vozila. To uključuje postrojenja gdje se prave hibridni i električni automobili, kao i FCA prodajne objekte širom Evrope, sa ukupno 3.600 stanica za punjenje već ugrađenih ili koje tek treba da budu. Tu su i sporazumi sa raznim partnerima, koji će pomoći u otklanjanju briga koje kupci mogu imati tokom prelaska na električna vozila. Na primer, ovi sporazumi su rezultirali u stvaranju „My easy Charge“ usluge, koja omogućava pristup najvećoj javnoj mreži punjača na svijetu sa preko 200.000 tački za punjenje širom Evrope; i „easyWallbox“ uređaj, za punjenje novog automobila koji su tek izvezli iz salona, bez promjena na njihovom kućnom električnom sistemu. Drugi primjeri uključuju „Shop & Charge“, inicijativu gde vozači modela New 500 mogu da ga napune dok su u šopingu; i „GOe“ aplikacije, koje simuliraju korišćenje novih električnih i hibridnih vozila iz FCA game. Serija sporazuma je takođe potpisana kako bi se omogućilo električnoj mreži da se izbori sa značajno povećanom potražnjom za strujom, na primjer kroz projekat „iz vozila u mrežu“ (Vehicle-to-Grid - V2G), instalaciju solarnih panela 150.000 m2 u fabrici Mirafiori, koja bi trebalo da proizvodi 15 megavata struje i doprinese smanjenju emisija ugljen dioksida za preko 8.000 tona.


Svi koraci preduzeti za elektrifikaciju znači da FCA odmah može da stane na crtu novim izazovima što se tiče pružanja inovativnijih, efikasnijih i povoljnijih rešenja. Za planetu, za gradove, i za kupce današnjice i sutrašnjice.

Datum objave: 25/12/2020
Komentarišite ovaj članak


Auto Shop Magazin

Facebook