Naslovna > Vijesti > Međunarodni dan sjećanja na žrtve saobraćajnih nesreća

Treća nedjelja u novembru

Međunarodni dan sjećanja na žrtve saobraćajnih nesreća

Prvi put ovaj dan je obilježen 1993. godine u Britaniji, a od 2005. godine na preporuku UN-a obilježava se u većini zemalja u trećoj nedjelji u novembru

UN je prije šest godina „ozvaničio“ do tada neformalno obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na žrtve saobraćajnih nesreća, usvajanjem Rezolucije u kojoj poziva sve članice da ovaj dan obilježe u trećoj nedjelji mjeseca novembra.  I prije toga se ovaj datum obilježavao u nekim zemljama, a sve je počelo 1993. godine u Velikoj Britaniji. Nevladine organizacije, automoto društva i klubovi te razne organizacije koje se bave automobilizmom i saobraćajem  širom svijeta, danas obilježavaju ovaj dan.

 

Prigodna predavanja, radionice, seminari i ostali sadržaji organizuju se kako bi se skrenula pažnja na problem saobraćajnih nezgoda, ali i odala počast i sjećanje na one koji su živote izgubili u istim. Našoj redakciji nije poznato da li je za danas ili sutra zakazan ijedan događaj kojim bi se obilježio ovaj datum u Bosni i Hercegovini. Ne vjerujemo da će neko, ko je plaćen za to, prekinuti nedjelju, a sutra će već razmišljati o tome da je taj dan prošao i zašto mu davati pažnju.

 

Automoto.ba u znak Međunarodnog dana sjećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda objavljuje podatke o broju stradalih na putevima u BiH za prvih sedam, odnosno osam mjeseci ove godine. Do jula 2011. godine na putevima Federacije BiH smrtno su stradala 82 učesnika u saobraćaju, a za mjesec dana više u Republici Srpskoj njih 109. Dakle, BiH je za tih sedam, odnosno osam mjeseci 2011. ostala bez 191 stanovnika. Najčešći uzročnici saobraćajnih nesreća i dalje su alkohol i neprilagođena brzina. I dok je „neprilagođena brzina“ relativan pojam, kojim se objašnjavaju očigledni, ali i mnogi nerazumljivi uzroci saobraćajnih nesreća na putevima u BiH, konzumiranje alkohola i vožnja u pijanom stanju se nameću kao najveće zlo i porok domaćih vozača. Ni novi zakon, ni veće kazne, ni strože policijske akcije nisu do sada pomogli u protjerivanju alkohola sa bh. puteva. Mada se policijski službenici i predstavnici resornih ministarstava kunu u statistiku i ukazuju nam na pozitivne „trendove“ i povećanje bezbjednosti u saobraćaju, slike strašnih stradanja i dalje nam dolaze sa bh. puteva. 

Datum objave: 20/11/2011
Komentarišite ovaj članak


Auto Shop Magazin

Facebook